fbpx

5 zasad zdrowych przekonań – Jak szczęśliwe żyć

W artkule podaje klika zasad, które mogą posłużyć w procesie osiągania własnego szczęścia. Zwracam uwagę na myśli, głownie na to co myślimy o sobie. Po to, aby otaczać się myślami zdrowymi opartymi na rzeczywistych faktach.  Myśli te pomagają chronić życie i zdrowie,  obniżają napięcie i stres, pozwalają osiągać cele, utrzymywać bliskie zdrowe relacje, doświadczać i regulować i odczuwać emocje.

  1. Dla kogo artykuł, czyli o czym to będzie?
  2. Pierwsza zasada szczęśliwego życia.
  3. Myśl zdrowa powinna być oparta na rzeczywistych faktach.
  4. Druga zasada szczęśliwego życia.
  5. Zdrowe myślenia pomaga chronić moje życie i zdrowie.
  6. Trzecia zasada szczęśliwego życia.
  7. Działanie oparte na tej myśli pozwoli mi osiągnąć moje bliskie i dalsze cele.
  8. Czwarta zasada szczęśliwego życia.
  9. Działanie oparte na zdrowym myśleniu powinno pozwolić  mi utrzymać dobre relacje z innymi.
  10. Piąta zasada szczęśliwego życia.
  11. Działanie oparte na tej myśli pomaga mi odczuwać emocje takie jakie chcę odczuwać.
  12. Co mi daje znajomość lub kierowanie się zasadami szczęśliwego życia?
  13. Kiedy możemy stosować to podejście, a kiedy skorzystać z psychoterapii.

5 zasad zdrowych przekonań  z cyklu jak szczęśliwie żyć.

Być może niektórzy z Was mają poczucie, że tak naprawdę mają wszytko co potrzebują do szczęścia, mimo to nie potrafią go dostrzegać, przeżywać, cieszyć się. Zamiast tego zamartwiasz się, koncentrujesz się na tym co negatywne i na tym co Ci nie wychodzi. Jeżeli tak ten artykuł jest dla Cieie! Być może korzystałeś już z wielu, rad wskazówek, strategii, metod. Jednak na nic one się nie zdały. Wręcz przeciwnie były przyczyną jeszcze większych zamartwień, frustracji, poczucia winy i obwiniania się i kierowania w swoją stronę tego co negatywne. To co proponuję to zwrócenie uwagi na to, co do siebie mówisz, co o sobie myślisz, jakie refreny do siebie śpiewasz, że właśnie tak się czujesz. Wytropienie i zajęcie się tym skąd u Ciebie takie refreny, skąd ci to się wzięło i jak się od tego uwolnić/odciąć .

Być może niektórzy z Was kierują się w swoim życiu tymi zdrowymi  przekonaniami  –  jeżeli tak  –  wielkie gratulacje! Jednak czasem mamy tak , że przekonania jakimi się kierujemy są nieadaptacyjne, dysfunkcyjne.  Kierujemy się nimi, ale one nas w jakiś sposób stopują, nie pozwalają nam odważnie działać. Warto zeskanować swoje przekonania pod tym kątem, od kogo one pochodzą, czemu one nam służą i czy są dla nas adaptacyjne/przydatne/pomocne czy nie. Być może kiedy je przeskanujemy okaże się, że są to refreny śpiewane w przeszłości przez ważne dla nas osoby i tak w nie uwierzyliśmy, że obecnie śpiewamy je sobie sami . Refreny te dla nas obciążające i w żaden sposób nam nie służące, jednak  śpiewamy je sobie w dorosłym życiu sami, bo tak bardzo w nie uwierzyliśmy lub innych nie znamy. Mam tu na myśli przekonania takie jak „jesteś głupia”, „z ciebie nic nie będzie”, „nie jesteś nic warta”.

Dal przykładu przefiltrujmy myśl „do niczego się nie nadaję” przez pięć zasad zdrowego myślenia.

5 zasad – Jak szczęśliwe żyć – obrazek artykułu

1. Zasada szczęśliwego życia to:

Myśl zdrowa powinna być oparta na rzeczywistych faktach. „Do niczego się nie nadaję“ nie jest myślą opartą na rzeczywistych  faktach. Jestem pewna, że każdemu z nas udałoby się podważyć tę myśl rożnymi sprawami, które kiedyś dobrze nam wyszły, które kiedyś dobrze zrobiliśmy. W związku z czym myśl ta nie jest oparta na rzeczywistych faktach więc nie należy do zdrowych przekonań jakimi powinnam kierować się w moim życiu. Jest to refren, który być może kiedyś usłyszałam i przyjęłam jako własny i który nie pomaga mi szczęśliwie żyć.

Sprawdź moją ofertę (klik)

2. Zasada szczęśliwego życia to:

Działanie według zasad zdrowego myślenia pomaga chronić moje życie i zdrowie. Życie i zdrowie to również emocje które odczuwamy. Jeżeli myślimy o sobie „do niczego się nie nadaję” to prawdopodobnie ta myśl nie pomoże mi przeżyć, dostarczyć sobie doświadczyć pozytywnych emocji, co będzie miało negatywny wpływ na moje zdrowie psychiczne i fizyczne (m.in. zaburzenia układu pokarmowego).

3. Zasada szczęśliwego życia to:

Sprawdzenie czy działanie oparte na tej myśli pozwoli mi osiągnąć moje bliskie i dalsze cele. Jeśli myślę o sobie, że „do niczego się nie nadaję” to pewnie nie poddam się realizacji podjętego celu bo nie będę mała i nadziei, że uda mi się ten cel zrealizować. Nie będę w stanie odkryć i wykorzystać umiejętności jakie posiadam i jakie mogłyby mi pomóc w osiągnięciu mojego celu.  

4. Zasada szczęśliwego życia to:

Działanie oparte na zdrowym myśleniu powinno pozwolić  mi utrzymać dobre relacje z innymi ludźmi, powinno mi pomóc albo zachować dobre relacje albo je zawiązać. Myśl „do niczego się nie nadaję”, będzie powodowała, że będę stronić od ludzi, nie będę się z nimi kontaktowała bo będę myślała, że inni też tak o mnie myślą.  W związku z czym, nie będę ubiegała o  kontakty z innymi ludźmi.

5. Zasada szczęśliwego życia to:

Ostatnia zasada zdrowych przekonań  to działanie oparte na tej myśli pomaga mi odczuwać emocje takie jakie chcę odczuwać. Myśl „do niczego się nie nadaję” do takich nie należy. Myśl ta spowoduje, że będę odczuwała być może smutek, być może złość lub gniew albo inne frustracje.

Co mi daje znajomość lub kierowanie się zasadami szczęśliwego życia?

  1. Uświadamiam sobie, że potrafię robić inne ważne rzeczy. Jeżeli uświadomię sobie jakie inne dobre rzeczy mogę robić wzrasta mi poczucie zadowolenia, radości, nadziei i samoskuteczności.
  2.  Jeżeli chodzi o tą jedną rzecz  której nie potrafię, uświadamiam sobie kto mi może pomóc. Uświadomienie sobie tego, kto może mi pomóc zmniejsza moje poczucie bezradności, poczucie pustki.
  3. Pamiętajmy! Nasze poczucie szczęścia zależy między innymi od tego  w jaki sposób do siebie mówimy, jakie refreny do siebie śpiewamy w życiu i czy dzięki nim będziemy czuli się szczęśliwi. Pamiętając o tych zasadach, nawet jeśli nie uda nam się przefiltrować negatywnych myśli, można  zweryfikować  niesłużące przekonanie albo złapać się na tym, dlaczego tak o sobie źle myślę. Jak sobie to uwiadomimy, jak to zobaczymy i usłyszymy jakie refreny sobie sami śpiewamy, wtedy zmiana w nas będzie już dużo bliżej.

Jest to oczywiście podejście, zasady które możemy stosować w wyrównanych stanach emocjonalnych. W momencie kiedy wszystko w środku w nas krzyczy, w stanach w których doświadczamy silnych, trudnych i bolesnych  emocji metoda ta nie będzie spełniać swojej funkcji. Wtedy wmawianie sobie, że musimy się pozytywnie nastawić nic nam nie da. Wtedy polecana jest psychoterapia. Dopiero po ponownym doświadczeniu przykrych emocji w bezpiecznym miejscu jakim może być gabinet psychoterapeutyczny i  i autentyczna obecność empatycznego towarzysza jakim może być terapeuta, sprawi, że zaczniemy szczęśliwe żyć według własnych zdrowych przekonań. Więcej o tym jak wybrać terapeutę i na co zwracać uwagę w poniższym artykule (klik)

„Szczęście nie jest dziełem przypadku, ani darem bogów. Szczęście to coś, co każdy z nas musi wypracować dla samego siebie.” E. Fromm

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *