fbpx

Z mojego bloga

Dobre praktyki, porady, rozwój, wywiady

Praca nad przekonaniami w kontekście zdrowego odżywiania i odchudzania

Częstym źródłem dyskomfortu psychicznego, jest brak rozróżnienia pomiędzy przekonaniami a faktami. Jednak rozwijając umiejętności rozróżniania faktów od przekonań, możemy poprawić samokontrolę i bardziej świadome regulowanie swoich stanów emocjonalnych. Nie tylko regulacja emocji ulega poprawie, ale również relacje interpersonalne z innymi…

Czytaj więcej

Jak radzić sobie ze stresem i znaleźć motywację do ćwiczeń

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, ale możemy nauczyć się radzić sobie z nim. Jednym ze skutecznych narzędzi, które pomogą utrzymać zdrowie i znacząco obniżyć stres, jest aktywność fizyczna. Ale jak utrzymywać motywację do regularnego uprawiania sportu i ćwiczeń fizycznych,…

Czytaj więcej
motywacja trening stres nawyki

Stres a jedzenie

Trudne sytuacje są często bodźcami skłaniającymi do sięgania po pokarm lub do ograniczania jedzenia. Jednak typową reakcją organizmu na stres, jest utrata apetytu ze względu na reakcje fizjologiczne, związane z reakcją walki lub ucieczki, hamowaniem motoryki żołądka i promowaniem uwalniania…

Czytaj więcej

Przechodzę na dietę – co to oznacza dla mojego umysłu?

W ostatniej dekadzie obserwuje się coraz wyraźniejszy trend w podejmowaniu prób związanych z odchudzaniem i zmianą stylu życia na zdrowszy. O ile odchudzanie jest stosunkowo popularnym zjawiskiem już od wielu lat, o tyle w ostatnim czasie można zauważyć wyraźną koncentrację…

Czytaj więcej
Dieta, brzuch, psychodietetyka

Rola motywacji w procesie odchudzania.

Na temat motywacji pojawiało się wiele mitów. Najbardziej powszechnym, jest przekonanie o tym, że aby osiągnąć pożądany rezultat, wystarczy wykształcić w sobie odpowiedni poziom motywacji. W codziennym języku potocznym, takie przekonanie funkcjonuje jako „Wystarczy tylko chcieć”, „Chcieć to móc”, czy…

Czytaj więcej
motywacja odchudzanie

Przemoc w rodzinie

Co to jest przemoc? Jakie są jej rodzaje oraz jak przebiega cykl przemocy w rodzinie? W tym wpisie dowiesz się jakie sygnały świadczą, że ten problem dotyka Twojej rodziny. Przemoc Przemoc domowa to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie, skierowane…

Czytaj więcej
Żaneta Mikołajczyk - przemoc w rodzinie

Bulimia i zespół napadowego objadania się

Każde z podstawowych zaburzeń karmienia i odżywiania się obejmuje nieprawidłowe zachowania związane z czynnością jedzenia. Anoreksja psychiczna występuje rzadziej niż bulimia psychiczna, a obie są rzadsze niż stosunkowo nowe zaburzenie, jakim jest napadowe objadanie się. Występowanie zaburzeń odżywiania ma tendencję…

Czytaj więcej
bulimia zaneta mikolajczyk

Anoreksja – zmora naszych czasów

Zaburzenia odżywiania uważa się za ten rodzaj zaburzeń, który jest charakterystyczny dla okresu nastoletniego. Gdy człowiek dojrzewa, gdy po raz pierwszy zaczyna konfrontować się ze światem, z rzeczywistością po swojemu, wiele problemów objawia się właśnie drogą psychosomatyczną. To wrażliwy czas…

Czytaj więcej
young-slim-woman-measuring-her-waist-by-measure-tape

Zdrowie jako pełen dobrostan biopsychospołeczny

Nasze ciało to jeden z najważniejszych obszarów i źródeł informacji, które jednak często przegapiamy. Nastawiając automatycznego pilota działania, przestajemy być wrażliwi na sygnały płynące z ciała. Powoduje to, że stres codziennego życia często wywołuje napięcie, które zwykle skupia się w…

Czytaj więcej
szczęśliwa kobieta z balonikiem

Ortoreksja – gdy dbałość o zdrowe odżywianie przeradza się w obsesję

Wzrost zainteresowania jedzeniem, zdrowymi nawykami, jakością i sposobem wytwarzania produktów żywnościowych oraz uwrażliwienie społeczne na kwestie zanieczyszczenia środowiska, doprowadziły w połączeniu z dzisiejszą kulturą szczupłości i sukcesu, do pojawienia się całkowicie nowych zjawisk w obszarze zdrowia psychicznego. Niektóre zaburzenia odżywiania,…

Czytaj więcej
Ortoreksja Żaneta Mikołajczyk blog

Stres i jedzenie

Jak się czujesz, kiedy zjesz coś smacznego? Czujesz się dobrze, błogo, zadowolony? Nie ma w tym nic złego – wręcz przeciwnie. Jednak kiedy uspokajamy się poprzez jedzenie coraz częściej, nawyk ten może stać się niebezpieczny. Staje się stałym i niekontrolowanym…

Czytaj więcej
stres i jedzenie

Kultura szczupłości

Ze zjawiskiem powszechnie znanym jako kultura szczupłości mamy styczność od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Coś, co wyglądało na pewien fenomen ograniczony do praktycznie jednego miejsca na Ziemi (początki bowiem dotyczyło społeczności samego Hollywood), za sprawą masowego przekazu, stało się, cóż……

Czytaj więcej
kultura szczupłości obsesja wagi waga i miara

Niedowaga – skutki psychologiczne, społeczne i fizjologiczne

Utrzymywanie zbyt niskiej wagi jest niezdrowe i szkodliwe. Ma negatywny wpływ na fizjologiczne, psychiczne i społeczne funkcjonowanie. Wiedza na temat wpływu niedowagi pochodzi z różnorodnych źródeł, między innymi z badań nad skutkami klęsk głodowych i innych powodów niedoborów jedzenia, jak…

Czytaj więcej
niedowaga

Zdrowa semantyka – serdeczna rozmowa z samym sobą

Zdrowa semantyka to – w telegraficznym skrócie – sposób dobierania i używania słów, który pomaga nam zmienić myślenie na bardziej racjonalne i korzystniejsze dla naszego samopoczucia. Słowa wywołują nie tylko reakcje emocjonalne i percepcyjne, ale oddziałują na nas na poziomie…

Czytaj więcej
zdrowa semantyka

Neuronauka i psychoterapia

Co dzieje się w naszych mózgach, gdy poddajemy się terapii psychologicznej? Dlaczego psychoterapia jest skuteczna i jakie procesy zachodzą, gdy my „układamy“ sobie w głowach na nowo?
Czytaj więcej
Neuronauka i psychoterapia

Asertywność – pozostań sobą, szanując innych

Asertywność to zdolność do wyrażania siebie w kontakcie z innymi ludźmi.Zachowanie asertywne to korzystanie ze swoich praw bez naruszania praw innych osób.Co jeszcze kryje się za słowem „asertywność”? Do czego mamy prawo i jak asertywne zachowania wpływają na nasze życie?…

Czytaj więcej
Asertywność

Jak leczyć zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne według różnych podejść

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD, dawniej nerwica natręctw) składa się z dwóch komponentów: obsesje, czyli powtarzające się myśli, które zdominowały życie psychiczne oraz kompulsje- zachowania powtarzane wielokrotnie, pojawiające się jako odpowiedź na intruzywne myśli. Zarazem obsesje jak i kompulsje są spostrzegane jako…
Czytaj więcej
Jak leczyć zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnych według różnych podejść

Jak leczyć objawy osobowości zależnej według różnych podejść

Zależność podobnie jak introwertyzm, żałoba czy odrzucenie postrzegana jest w czasach „dzikiego indywidualizmu” i niezależności jako wyraz co najmniej osobistej porażki czy słabości. Nie chcemy przyznać, że każdy z nas potrzebuje w życiu aprobaty, wsparcia, uznania i opieki. Zależność, jednakże…
Czytaj więcej
Jak leczyć objawy osobowości zależnej według różnych podejść

Jak leczyć zaburzenia odżywiania? – Terapia skoncentrowana na emocjach (EFT) w leczeniu zaburzeń odżywiania.

W leczeniu zaburzeń odżywiania bardzo ważne jest przywrócenie dobrego stanu organizmu (polegające na powrocie miesiączkowania, libido, właściwego poziomu hormonów), leczenie powikłań somatycznych, praca nad motywacją pacjenta do poprawy odżywiania, zwrócenia uwagi na prawidłowe nawyki oraz chęci uczestniczenia w leczeniu. Bardzo…
Czytaj więcej
Jak leczyć zaburzenia odżywiania? - Terapia skoncentrowana na emocjach (EFT) w leczeniu zaburzeń odżywiania.

Fobia i lęk społęczny – jak leczyć

Fobie i lęk społeczny to dosyć powszechnie występujące zaburzenia lękowe, które przyczyniają się do ograniczenia aktywności społecznej i zawodowej osób na nie cierpiących. Mogą występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W procesie leczenia fobii i lęku społecznego kluczową…
Czytaj więcej
Fobia i lęk społeczny - czym jest, jak leczyć, jak sobie z tym radzić

Mity i prawdy o alkoholu. Droga ku uzależnieniu.

Nikt, kto sięga po alkohol, nie czyni tego, aby zachorować. Pije natomiast dlatego, że oczekuje od alkoholu czegoś dobrego i przyjemnego. Gdyby było inaczej, starał by się go unikać. Kiedy zapytamy osobę, o to dlaczego sięga po alkohol, słyszymy w…
Czytaj więcej
Mity i fakty i alkoholu. Co musimy wiedzieć. Alkohol, droga ku uzależnieniu

Zdrowa rodzina a rodzina dysfunkcjonalna

Zdrowa rodzina zabezpiecza przetrwania i rozwój, zaspokaja potrzeby emocjonalne swoich członków, umożliwia znalezienie równowagi między autonomią i zależnością, kształtuje oczekiwania, wartości i postawy, uczy zachowań społecznych, zapewnia rozwój i wzrastanie każdego członka (z rodzicami włącznie), jest miejscem gdzie rozwija się…
Czytaj więcej
Zdrowa rodzina a rodzina dysfunkcjonalna

Co robić, żeby nie pomagać w piciu

Osoby współuzależnione są najczęściej nieświadomymi pomocnikami w piciu i swoimi zachowaniami mogą przyczyniać się do odwleczenia decyzji o udaniu się do specjalisty. Pozostaje więc pytanie co robi, żeby nie pomagać w piciu. Podpowiedzi i wskazówek jest wiele, jednak trudniejsza jest…
Czytaj więcej
Co robić, aby nie pomagać w piciu i braniu używek

Terapia dla par w Niemczech po polsku.

Terapia dla par jest jednym ze sposobów na uratowanie i wzmocnienie związku. Warto o niej pomyśleć, gdy borykacie się z narastającymi konfliktami, problemami komunikacyjnym, niezrozumieniem czy kłótniami. Dowiedz się więcej, kiedy zgłosić się na terapię oraz jak wygląda terapia dla…
Czytaj więcej
Terapia dla par w niemczech po polsku
1 2