Jak radzić sobie ze stresem i znaleźć motywację do ćwiczeń
Stres jest nieodłączną częścią naszego życia, ale możemy nauczyć się radzić sobie z nim. Jednym ze skutecznych narzędzi, które pomogą utrzymać zdrowie i znacząco obniżyć stres, jest aktywność fizyczna. Ale jak utrzymywać motywację do regularnego uprawiania sportu i ćwiczeń fizycznych,…
Stres a jedzenie
Trudne sytuacje są często bodźcami skłaniającymi do sięgania po pokarm lub do ograniczania jedzenia. Jednak typową reakcją organizmu na stres, jest utrata apetytu ze względu na reakcje fizjologiczne, związane z reakcją walki lub ucieczki, hamowaniem motoryki żołądka i promowaniem uwalniania…
Jedzenie emocjonalne – przyczyny, objawy i sposoby na radzenie sobie
Przechodzę na dietę – co to oznacza dla mojego umysłu?
W ostatniej dekadzie obserwuje się coraz wyraźniejszy trend w podejmowaniu prób związanych z odchudzaniem i zmianą stylu życia na zdrowszy. O ile odchudzanie jest stosunkowo popularnym zjawiskiem już od wielu lat, o tyle w ostatnim czasie można zauważyć wyraźną koncentrację…
Rola motywacji w procesie odchudzania.
Na temat motywacji pojawiało się wiele mitów. Najbardziej powszechnym, jest przekonanie o tym, że aby osiągnąć pożądany rezultat, wystarczy wykształcić w sobie odpowiedni poziom motywacji. W codziennym języku potocznym, takie przekonanie funkcjonuje jako „Wystarczy tylko chcieć”, „Chcieć to móc”, czy…
Przemoc w rodzinie. Czego spodziewać się, gdy zwrócimy się po pomoc?
Przemoc w rodzinie to bardzo trudna sytuacja, która wymaga pomocy specjalisty. Kiedy już zrobimy pierwszy krok i zwrócimy się do kogoś, czego możemy się spodziewać? Kiedy już spotkamy się ze specjalistą, zostaną przeprowadzone rozmowy, mające na celu wszechstronne rozpoznanie sytuacji…
Przemoc w rodzinie
Co to jest przemoc? Jakie są jej rodzaje oraz jak przebiega cykl przemocy w rodzinie? W tym wpisie dowiesz się jakie sygnały świadczą, że ten problem dotyka Twojej rodziny. Przemoc Przemoc domowa to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie, skierowane…
Bulimia i zespół napadowego objadania się
Każde z podstawowych zaburzeń karmienia i odżywiania się obejmuje nieprawidłowe zachowania związane z czynnością jedzenia. Anoreksja psychiczna występuje rzadziej niż bulimia psychiczna, a obie są rzadsze niż stosunkowo nowe zaburzenie, jakim jest napadowe objadanie się. Występowanie zaburzeń odżywiania ma tendencję…
Anoreksja – zmora naszych czasów
Zaburzenia odżywiania uważa się za ten rodzaj zaburzeń, który jest charakterystyczny dla okresu nastoletniego. Gdy człowiek dojrzewa, gdy po raz pierwszy zaczyna konfrontować się ze światem, z rzeczywistością po swojemu, wiele problemów objawia się właśnie drogą psychosomatyczną. To wrażliwy czas…
Zdrowie jako pełen dobrostan biopsychospołeczny
Nasze ciało to jeden z najważniejszych obszarów i źródeł informacji, które jednak często przegapiamy. Nastawiając automatycznego pilota działania, przestajemy być wrażliwi na sygnały płynące z ciała. Powoduje to, że stres codziennego życia często wywołuje napięcie, które zwykle skupia się w…
Ortoreksja – gdy dbałość o zdrowe odżywianie przeradza się w obsesję
Wzrost zainteresowania jedzeniem, zdrowymi nawykami, jakością i sposobem wytwarzania produktów żywnościowych oraz uwrażliwienie społeczne na kwestie zanieczyszczenia środowiska, doprowadziły w połączeniu z dzisiejszą kulturą szczupłości i sukcesu, do pojawienia się całkowicie nowych zjawisk w obszarze zdrowia psychicznego. Niektóre zaburzenia odżywiania,…
Psychologiczne przyczyny nadwagi i otyłości
Stres i jedzenie
Jak się czujesz, kiedy zjesz coś smacznego? Czujesz się dobrze, błogo, zadowolony? Nie ma w tym nic złego – wręcz przeciwnie. Jednak kiedy uspokajamy się poprzez jedzenie coraz częściej, nawyk ten może stać się niebezpieczny. Staje się stałym i niekontrolowanym…
Kultura szczupłości – co mówić, a czego unikać, kiedy mówimy do nastolatków
Wiele się mówi o naturalności i akceptowaniu swojego wyglądu, ale z drugiej strony otrzymujemy wiele sprzecznych komunikatów, jakoby ta “naturalność” miała wynikać z naszej pracy nad ciałem. Jak rozmawiać z nastolatkami i budować w nich zdrowe podejście do dbania o…
Kultura szczupłości
Ze zjawiskiem powszechnie znanym jako kultura szczupłości mamy styczność od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Coś, co wyglądało na pewien fenomen ograniczony do praktycznie jednego miejsca na Ziemi (początki bowiem dotyczyło społeczności samego Hollywood), za sprawą masowego przekazu, stało się, cóż……
Niedowaga – skutki psychologiczne, społeczne i fizjologiczne
Utrzymywanie zbyt niskiej wagi jest niezdrowe i szkodliwe. Ma negatywny wpływ na fizjologiczne, psychiczne i społeczne funkcjonowanie. Wiedza na temat wpływu niedowagi pochodzi z różnorodnych źródeł, między innymi z badań nad skutkami klęsk głodowych i innych powodów niedoborów jedzenia, jak…
Zdrowa semantyka – serdeczna rozmowa z samym sobą
Zdrowa semantyka to – w telegraficznym skrócie – sposób dobierania i używania słów, który pomaga nam zmienić myślenie na bardziej racjonalne i korzystniejsze dla naszego samopoczucia. Słowa wywołują nie tylko reakcje emocjonalne i percepcyjne, ale oddziałują na nas na poziomie…
Neuronauka i psychoterapia
Asertywność – pozostań sobą, szanując innych
Asertywność to zdolność do wyrażania siebie w kontakcie z innymi ludźmi.Zachowanie asertywne to korzystanie ze swoich praw bez naruszania praw innych osób.Co jeszcze kryje się za słowem „asertywność”? Do czego mamy prawo i jak asertywne zachowania wpływają na nasze życie?…