fbpx
Psychoterapia - zaawansowana forma rozwoju osobistego

Psychoterapia jako forma zaawansowanego rozwoju osobistego.

Psychoterapia – forma zaawansowanego rozwoju osobistego

„Jakoś to będzie, jakoś sobie poradzę” pytanie, czy rzeczywiście chcemy, żeby  w naszym życiu było jakoś tak nie wiadmo jak, czy chcemy podejmować świadome wybory i żyć zgodnie ze swoimi rzeczywistymi potrzebami ?

Czasem borykamy się z trudnościami, czujemy, że tylko funkcjonujemy, odkładamy na później sprawy, które są dla nas źródłem satysfakcji i wzmocnienia.  Jesteśmy szczęśliwi w pogoni za życiem, jednocześnie przeżywamy frustrację widząc jak bardzo ono nam ucieka.  Gromadzimy sukcesy, jednak nie dają one poczucia dumy i zadowolenia. Mamy swoje sposoby radzenia sobie z takim stanami i emocjami w różnych sytuacjach, jednak nie zawsze są to sposoby skuteczne, a czasem wręcz destrukcyjneOczekujemy  efektów, jednak  widzimy, że nasze działania  nie zawsze przynoszą zamierzony efekt, a czasem wpływają wręcz szkodliwie na nas i na ludzi wokół nas. Pragniemy wyrwać się z tego błędnego koła jednak boimy się prosić albo skorzystać z pomocy. Obawiamy się, że zostaniemy uznani za słabych albo, że ktoś sobie pomyśli, że z nami coś nie tak. Być może boimy się etykietowania, szufladkowania, stygmatyzacji. Decyzja o podjęciu terapii wymaga odwagi. Pierwszy krok, czyli uznanie przed sobą, że chcę przyjrzeć się swoim dotychczasowym sposobom radzenia sobie jest trudna. Boimy się zmienić postawę wobec samego siebie i wykorzystać swój własny naturalny potencjał i indywidualne pragnienia. Coś lub ktoś blokują lub utrudniają ich realizację.

Jak to wygląda podczas psychoterapii?

Podczas terapii w bezpiecznych i akceptujących warunkach możesz przyglądać się sobie, swoim zachowaniom czy emocjom. Otrzymujesz przestrzeń do wyrażania swoich uczuć, rozpoznawania ich i nazywania, co daje ci lepszą możliwość ich regulowania. Terapeuta nie będzie wyrażał ocen moralnych Twojego zachowania, oceny  poglądów politycznych, wyznania czy wartości. Treści wyrażane w trakcie sesji terapeutycznych objęte są tajemnicą zawodową i z wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia nie mogą być ujawniane. Ale po co mi to? Po to aby twoje wybory stały się bardziej świadome, a przeżywanie życia zgodne z twoimi potrzebami.

Czym jest terapia, czyli co wyróżnia rozmowę z terapeutą?

Spotkanie z terapeutą, tudzież sesja terapeutyczna to rozmowa dzięki której możliwe jest poznanie samego siebie, zrozumienie swoich zachowań oraz poznanie swoich rzeczywistych potrzeb. Nierzadko mamy problemy, ponieważ przyjęliśmy pewne warunki, wartości, normy, które stoją w sprzeczności z naszymi rzeczywistymi potrzebami. Celem nie jest wyłącznie rozwiązywanie problemów, lecz asystowanie klientowi w procesie rozwoju, dzięki któremu sam w sobie odkryje własne, satysfakcjonujące ścieżki rozwiązań, zaakceptuje siebie oraz zniweluje rozbieżności między tym co robi, a czego potrzebuje. Niektóre osoby doświadczające trudnych emocji w swoim życiu czy to w sferze prywatnej czy zawodowej noszą w sobie przekonanie, że nie potrzebują terapeuty, wystarczy im jak pogadają z przyjaciółką czy przyjacielem. Jeżeli macie Państwo wokół siebie takie osoby serdecznie gratuluję. Jest to ogromny skarb. Jednak rozmowa z terapeutą i rola terapeuty zdecydowanie różni się od tej jaką spełnia przyjaciel czy przyjaciółka.  Przyjaźnie oparte są na regule wzajemności, podczas rozmów terapeutycznych ta reguła nie obowiązuje. Uwaga terapeuty powinna być skupiona na kliencie. Poza tym pacjent i psychoterapeuta podejmują wzajemne zobowiązanie do odbywania regularnych spotkań, które trwają tylko przez określony czas. Spotkania te koncentrują się głównie na rozmowach dotyczących obaw i problemów pacjenta co zazwyczaj nie jest charakterystyczne dla spotkań towarzyskich. Choć psychoterapia oparta jest na rozmowie,  różni się od rozmów z przyjaciółmi. Różnica polega przede wszystkim na tym, że psychoterapeuta jest wykwalifikowany do rozumienia problemów natury psychologicznej.

Sprawdź też moją ofertę lub skontaktuj się ze mną.

Jak wygląda sesja terapeutyczna?

Aby opisać sesje terapeutyczną i to co się na niej dzieje posłużę się metaforą podróży. Podróż  może okazać się ciekawa, ekscytująca jednocześnie wywołująca pewne obawy, lęki, tęsknoty. Możemy podczas niej napotkać  się z różnymi trudnościami. Podobnie jest w terapii, kiedy zaczniemy odkrywać siebie na nowo, mogą towarzyszyć nam podobne emocje od ekscytacji po smutek.  W podróży na każdym jej etapie możemy zdecydować czy nie podzielić się z kimś swoimi trudnościami albo zaprosić kogoś w taką podróż. Podobnie w życiu może warto zdecydować się na terapię aby przyjrzeć się swoim trudnościom z terapeutą czyli osobą która rozumie problemy natury psychologicznej i jest przygotowana do tego, żeby w Państwu w tej ważnej podróży do lepszego rozumienia siebie towarzyszyć. Dobrze jest zastanowić się z kim w taką podróż w głąb siebie chciałabym/chciałbym się wybrać. Podczas  pracy terapeutycznej  podobnie jak w podróży określamy czas trwania terapii, jej cele i częstotliwość, stawkę, zasady odwołań sesji, a także omawiamy ryzyko związane z podjęciem terapii. Praca terapeutyczna podobnie jak podróż prowadzi do rozwoju własnego, na nowo odkrywamy, smakujemy, doświadczamy siebie, odkrywamy to co w nas nowe, zaskakujące być może wstydliwe lub wywołujące lęk.

Jak wygląda sesja terapeutyczna - infografika
Jak wygląda sesja terapeutyczna – infografika

Na co zwrócić uwagę przy wyborze terapeuty

Jak wybrać terapeutę i na co zwracać uwagę przy jego wyborze. Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła lub jest w trakcie szkolenia z psychoterapii. Dobra szkoła psychoterapii trwa nie krócej niż 3 lata oraz posiada akredytację polskich i zagranicznych stowarzyszeń wydających certyfikaty psychoterapeuty. Oprócz formalnego wykształcenia ważne jest czy wybrany przez Państwa terapeuta jest w superwizji. Superwizja to przyglądanie się swojej pracy terapeutycznej z innym bardziej doświadczonym terapeutą zwanym superwizorem pod kątem skuteczności terapii. Warto zapytać podczas konsultacji czy terapeuta poddaje własną pracę superwizji, a jeśli tego nie robi to dlaczego? Kolejnym ważnym aspektem, jaki warto uwzględnić przy wyborze terapeuty jest to czy on sam odbył własną psychoterapię. Terapeuta, który nie odbył własnej psychoterapii  czyli nie poznał siebie, nie uporządkował w sobie swoich spraw i nie przyjrzał się swoim trudnościom, nie będzie mógł odpowiednio wspierać swoich klientów w ich procesach terapeutycznych. Nawiązując do metafory której wcześniej użyłam nie będzie dobrym  towarzyszem podczas wspólnej  tak ważnej podróży. Jeśli psy­cho­te­ra­peuta prze­cho­dził swoją tera­pię jako klient lub jest cały czas w trak­cie swo­jej psy­cho­te­ra­pii, to dba o naj­waż­niej­sze narzę­dzie swo­jej pracy, czyli sie­bie.

Sprawdź też inne artykuły:

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *