fbpx

Jedzenie emocjonalne – przyczyny, objawy i sposoby na radzenie sobie

Jedzenie emocjonalne to utrwalona praktyka spożywania nadmiernych ilości pokarmu w odpowiedzi na negatywne bodźce i stres. Jest to problem, który dotyka wielu osób na całym świecie. Osoby, które charakteryzuje jedzenie emocjonalne, mają trudności z identyfikacją sygnału głodu i sytości z powodu rozpoczynania czynności w odpowiedzi na doświadczane negatywne stany emocjonalne.

Według badań, jedzenie może być sposobem regulowania emocji poprzez obniżenie napięcia lub przekierowanie uwagi. Jednak dla osób z jedzeniem emocjonalnym jedzenie staje się sposobem na radzenie sobie z emocjami, a w konsekwencji prowadzi do uzależnienia od jedzenia. Atypowa reakcja danej jednostki na doświadczany stres może być związana z niskim poziomem świadomości interoreceptywnej (umiejętność identyfikowania doznań cielesnych) lub wysokim poziomem aleksytymii.

Jedzeniu emocjonalnemu może sprzyjać także obniżona umiejętność regulowania emocji, wysoki poziom reaktywności emocjonalnej, niska zdolność hamowania oraz pozabezpieczne style przywiązania. Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do nadwagi i otyłości oraz zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia i anoreksja. (więcej o tych zaburzeniach w artykułach: bulimia / anoreksja)

Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na jedzenie emocjonalne, ważne jest, aby zwrócić uwagę na objawy.

Mogą to być między innymi:

  • częste przekąski,
  • jedzenie w odpowiedzi na stres lub negatywne emocje,
  • jedzenie do syta, choć nie czujesz głodu,
  • poczucie braku kontroli nad jedzeniem.

Jak radzić sobie z jedzeniem emocjonalnym?

Przede wszystkim ważne jest, aby zwrócić uwagę na swoje emocje i szukać innych sposobów na ich regulowanie, niż jedzenie. Można spróbować np. medytacji, ćwiczeń relaksacyjnych, czy rozmowy z bliskimi. Ważne jest również zwrócenie uwagi na sygnały wysyłane przez organizm, aby lepiej kontrolować ilość spożywanych posiłków oraz wybierać zdrowe produkty.

Warto podkreślić, że jedzenie emocjonalne jest problemem, który może wpłynąć na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Osoby, które sięgają po jedzenie w stresujących sytuacjach, mogą z czasem zyskać na wadze, co z kolei zwiększa ryzyko wystąpienia chorób takich jak choroby serca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Ponadto, jedzenie emocjonalne może również wpłynąć na samopoczucie i emocje jednostki, przyczyniając się do nasilenia lęku, depresji oraz niskiej samooceny.

Co warto zrobić, aby poradzić sobie z jedzeniem emocjonalnym?

Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że jedzenie nie jest sposobem na rozwiązanie problemu. Warto zamiast tego szukać innych, bardziej efektywnych sposobów na radzenie sobie ze stresem czy emocjami, takich jak medytacja, ćwiczenia fizyczne, terapia czy rozmowa z bliskimi.

Ważne jest zwrócenie uwagi na sygnały, jakie przysyła nasze ciało. Dzięki temu można nauczyć się rozpoznawać sygnały głodu i sytości, a także zrozumieć, jakie pokarmy najlepiej wpływają na nasze samopoczucie.

Warto również zadbać o zdrową dietę, bogatą w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty oraz białko. Unikanie jedzenia przetworzonego oraz fast foodów również może pomóc w kontroli jedzenia emocjonalnego.

Podsumowując, jedzenie emocjonalne jest problemem, z którym boryka się wiele osób. Jednak zrozumienie przyczyn i sposobów radzenia sobie z tym problemem, może pomóc w osiągnięciu zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Warto szukać pomocy u specjalistów oraz rozmawiać z bliskimi, aby wspólnie szukać sposobów na walkę z tym problemem.

Czytaj więcej:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *