fbpx
Nerwica lękowa - czym jest, jak leczyć. Nerwica lękowa i psychoterapia

Nerwica lekowa i psychoterapia — na czym polega?

W życiu codziennym praktycznie każdy człowiek od czasu do czasu doświadcza uczucia lęku, a także nasilającego się stresu. Niestety u pewnej części populacji dochodzi do nadmiernego pobudzenia nerwicowego. Czego konsekwencją może być pojawienie się różnego rodzaju zaburzeń, takich jak nerwica lękowa. W artykule opisujemy nerwicę lękową, jej objawy oraz sposoby leczenia.

Czym jest nerwica lękowa? Jakie są objawy nerwicy lękowej?

Nerwica lękowa to potoczne pojęcie zespołu lęku uogólnionego (ang. general anxiety disorder). Ten problem występuje u około 5-8% społeczeństwa. Przy czym ogólne szacunki mogą być zaniżone, ponieważ nie wszystkie osoby zgłaszają się na psychoterapię. Już na wstępie warto zaznaczyć, że pojęcie lęku odnosi się do sytuacji, w której dana osoba odczuwa uczucia irracjonalne, wynikające z wyobrażonego niebezpieczeństwa.

Do najważniejszych objawów nerwicy lękowej można zakwalifikować:

  • wyraźne napięcie, obawy i lęk, związane z codziennymi wydarzeniami, które trwają co najmniej 6 miesięcy,
  • symptomy ze strony układu autonomicznego: palpitacje serca, pocenie się, drżenie, suchość w ustach (do diagnozy konieczne jest stwierdzenie co najmniej jednego z tych objawów)
  • dodatkowe objawy: trudności z oddychaniem, zawroty głowy, nudności, bóle w klatce piersiowej, lęk przed śmiercią, napięcia lub bóle mięśni, niepokój ruchowy i inne,
  • pojawiają się także objawy emocjonalne takie jak: drażliwość, stany depresyjne, lęk o własne życie i zdrowie oraz strach przed kontaktami interpersonalnymi. 

W nerwicy lękowej objawy somatyczne takie jak ból głowy lub brzucha mogą być powodami dodatkowego lęku. Pacjent może obawiać się, że konkretne symptomy świadczą o poważnych chorobach. W ten sposób powstaje swoiste koło zamknięte, ponieważ negatywne myśli i przekonania pacjenta napędzają objawy somatyczne, a te z kolei sprawiają, że pojawiają się lęki. Diagnozy nerwicy lękowej dokonuje psycholog lub psychoterapeuta. 

W przypadku nerwicy lękowej życie chorego może być bardzo utrudnione, ponieważ w pewnym momencie osoba z tym zaburzeniem może zacząć odczuwać lęk w każdej sytuacji życiowej. Konsekwencją może być także obawa przed wyjściem z domu lub mieszkania, a także zaburzone funkcjonowanie i brak motywacji do życia. Lęk nie opuszcza osoby chorej nawet w spokojnych i bezpiecznych sytuacjach, a dodatkowo taka osoba nie pamięta, kiedy ostatni raz czuła się spokojna i zrelaksowana. W życiu emocjonalnym dominują więc obawy, lęki, nerwy, niepokój i poczucie zagrożenia. 

Nerwica lękowa - czym jest, jak leczyć. Nerwica lękowa i psychoterapia
Nerwica lękowa – czym jest, jak leczyć. Nerwica lękowa i psychoterapia

Leczenie nerwicy lękowej. Co może pomóc złagodzić lęk i nerwy?

Należy zaznaczyć, że pojawienie się nerwicy lękowej u konkretnej osoby wynika zwykle ze współdziałania kilku grup czynników. W tym czynników środowiskowych, genetycznych, psychicznych i neurochemicznych (związanych z neuroprzekaźnikami w mózgu). Zdaniem niektórych psychologów u podłoża nerwicy lękowej mogą także leżeć trudne lub nawet traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa. A także pojawienie się wewnętrznego konfliktu między własnymi potrzebami a presją ze strony otoczenia. W kontekście leczenia znaczenie ma także rozpoznanie przyczyn zaburzenia u danej osoby. 

Podstawową metodą leczenia nerwicy lękowej jest psychoterapia, zazwyczaj w nurcie poznawczo-behawioralnym. Warto wejść na stronę https://zanetamikolajczyk.com/ i sprawdzić ofertę psychoterapii. W przypadku silnych objawów nerwicy lękowej dodatkowo pomocna może być farmakoterapia, na przykład stosowanie inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, czyli antydepresantów, a także innych leków. 

Czym jest psychoterapia? Jak psychoterapia może pomóc w leczeniu nerwicy lękowej?

Psychoterapia to forma oddziaływania psychologicznego na pacjenta, opierająca się na regularnym kontakcie z psychoterapeutą oraz stosowaniu różnych metod i technik. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest jednym z rodzajów psychoterapii i charakteryzuje się wysoką skutecznością, a także szerokim spektrum oddziaływania, zwłaszcza w kontekście zaburzeń takich jak lęki, nerwice, fobie oraz depresja. Na stronie https://zanetamikolajczyk.com/nurty-sychoterapeutyczne/ można przeczytać o różnych nurtach psychoterapeutycznych. 

Głównym celem terapii w leczeniu nerwicy lękowej jest identyfikacja przekonań pacjenta oraz ich modyfikacja. Zwykle psychoterapeuta stosuje różnego rodzaju metody, mające na celu zmniejszenie lęku pacjenta, na przykład przepracowanie dotychczasowych doświadczeń. Psychoterapeuta pomaga także pacjentowi w opanowaniu lęku, pojawiającego się w konkretnych sytuacjach. Zdarza się, że nerwica lękowa powiązana jest z innymi zaburzeniami, na przykład fobią. 

Ile trwa leczenie nerwicy lękowej? O czym powinniśmy wiedzieć?

Czas trwania leczenia nerwicy lękowej zależy przede wszystkim od pacjenta, nasilenia jego objawów, a także jego motywacji. Można uznać, że zwykle zalecane jest leczenie nerwicy lękowej przez okres od 6 do 12 miesięcy. Jednak zdarza się, że konieczne jest wydłużenie tego czasu. Warto dodać, że z u niektórych pacjentów objawy ustępują bardzo szybko, zwłaszcza wtedy, gdy psychoterapia jest łączona z farmakoterapią. Z kolei w innych przypadkach nerwica lękowa długo nie ustępuje lub pojawiają się jej nawroty. Psychoterapeuta powinien cały czas monitorować zdrowie pacjenta i jego stan psychiczny. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *