fbpx

O mnie„Nikt nie może nawiązać więzi z innym człowiekiem, jeżeli wcześniej nie nawiązał jej z samym sobą”
Carl Gustav Jung

Doświadczenie

Od dziewięciu lat towarzyszę klientom i wspieram ich w zmianie postawy wobec samych siebie. To piękna, choć niekiedy trudna droga, której efektem jest uwolnienie możliwości wykorzystania własnego naturalnego potencjału i indywidualnych pragnień. Problemy często wynikają z tego, że przyjęliśmy pewne warunki, wartości, normy, które stoją w sprzeczności z naszymi rzeczywistymi potrzebami. Celem nie jest wyłącznie rozwiązywanie problemów, lecz asystowanie klientowi w procesie rozwoju. Dzięki tej wspólnej drodze klient sam odkrywa własne, satysfakcjonujące ścieżki rozwiązań, akceptuje siebie oraz niweluje rozbieżności między tym co robi, a czego potrzebuje.

W moich działaniach opieram się na założeniu, że każdy człowiek jest wyjątkowy i ma potencjalne zdolności zdrowego, twórczego rozwoju. Energię do pracy czerpię z obcowania z naturą, wędrówek, jazdy rowerem, podróży, tańca oraz kultury – teatru, opery, kina.

Jestem psycholożką, certyfikowaną specjalistką psychoterapii uzależnień, interwentem kryzysowym, psychoterapeutką oraz psychodietetyczką. Pracuję z młodzieżą i dorosłymi oraz prowadzę konsultacje dla par. Moje wsparcie oferuję w języku polskim i niemieckim.

Certyfikaty, osiągnięcia

Żaneta Mikołajczyk

 • Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych, Psychodietetyka, Poznań
 • Certyfikat Psychoterapeutyczny, Ośrodek Szkolenia Psychoterapeutów Intra, Warszawa
 • Certyfikat Specjalisty Psychoterapii Uzależnień, Warszawa
 • Certyfikat Gesprächsführung in der Kinder und Jugendarbeit, Potsdam
 • Ceryfikat Group Crisis Intervention, Balitmore Maryland
 • Certyfikat Individual Crisis Intervention and Peer Support, Baltimore Maryland
 • Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych Kryzys i Interwencje kryzysowe, Wrocław
 • Dyplom magistra psychologii, Wrocław

Doświadczenie zawodowe zdobywałam pracując w ośrodkach stażowych oraz jako realizator programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży w kraju oraz za granicą.

Jestem członkiem berlińskiej organizacji „Junoma”, zajmującej się bezpłatnym i anonimowym poradnictwem online dla młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. Pracowałam w jednej z niemieckich klinik psychosomatycznych dla dorosłych oraz w interwencji kryzysowej. Jestem również certyfikowanym członkiem fundacji International Incident Stress Foundation „Interwencja kryzysowa w kontakcie grupowym i indywidualnym według modelu ICISF”.

Praca w tych miejscach oraz udział w szkoleniach pozwoliły mi rozwijać się zawodowo, ale też prywatnie, jako człowiek. Była to droga niejednokrotnie skomplikowana, bolesna, czasem pełna smutku, ale również przepełniona dumą, satysfakcją i czystą radością.

Odbyłam po kilkaset godzin własnej terapii indywidualnej i grupowej, w tym także kursy samorozwojowe. Mam wieloletnie doświadczenie w pracy z pacjentami i grupami, a metody mojej pracy konsultuję podczas systematycznych, comiesięcznych superwizji.

Dziś, bardziej świadoma siebie i procesu mojego rozwoju, który oczywiście wciąż trwa, jestem w momencie, w którym akceptuję swoje tu i teraz, a poczynione zmiany i dokonane przeze mnie wybory są dla mnie satysfakcjonujące.

Dzielę się z Państwem moimi uczuciami z przebytej drogi, ponieważ są one uzupełnieniem formalnego wykształcenia i zawodowej praktyki. Pozwalają mi lepiej rozumieć problemy i trudności, z którymi Państwo do mnie przychodzą, szczególnie w tak specyficznym kontekście, jakim jest życie na emigracji.

Konsultacje


Narzędziem mojej pracy jest rozmowa. Dzięki niej możliwe jest lepsze poznanie samego siebie, zrozumienie swoich zachowań oraz zauważenie własnych potrzeb.

Oferuję konsultacje w gabinecie w Berlinie. Prowadzę również spotkania online dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą dotrzeć do gabinetu.

Doświadczenie zawodowe

Żaneta Mikołajczyk

Od 2020

 • Prywatny gabinet psychoterapeutyczny w Berlinie – Praxis für Psychotherapie, Schönhauser Allee 122, Berlin

2015 – 2020

 • Ośrodek pedagogiczno terapeutyczny dla młodzieży uzależnionej od substancji psychoaktywnych, z zaburzeniami zachowania i emocji z nieprawidłowym procesem socjalizacji. Brandenburg.
 • Interwencja kryzysowa w Berlinie

2013 – 2014

 • Klinika psychosomatyczna dla dorosłych. Bodenmais.
 • Członek berlińskiej organizacji „Junoma” zajmującej się bezpłatnym i anonimowym poradnictwem online dla młodzieży znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. Berlin