fbpx
Nerwica - zaburzenia niepsychotyczne. Objawy, leczenie, psychoterapia

Nerwica, ile trwa psychoterapia, o czym mowić na psychoterapii?

Nerwica to zaburzenie niepsychotyczne, które objawia się przede wszystkim lękiem, a często także symptomami somatycznymi takimi jak bóle w klatce piersiowej, kłucie serca, migreny i bóle brzucha. Obecnie nerwica w specjalistycznym, psychologicznym języku, nazywana jest zaburzeniem lękowym. Czym objawia się nerwica, jak z nią sobie poradzić i na czym polega psychoterapia w przypadku tego zaburzenia?

Czym jest nerwica, jak sobie z nią poradzić, jak z nią walczyć?

Nerwica to bardzo szerokie pojęcie, odnoszące się do różnorodnych zaburzeń lękowych, które mogą powodować szereg objawów psychologicznych i somatycznych. Należy zaznaczyć, że w przypadku nerwicy, osoba chora zdaje sobie sprawę ze swoich objawów i rozumie, że jej lęki są nieracjonalne. Nerwica nie jest zaburzeniem psychotycznym i nie jest powiązana w większości przypadków z omamami, czy halucynacjami. Obecnie nerwice stają się coraz popularniejszym zaburzeniem we współczesnych społeczeństwach, a statystyki wskazują na to, że nawet 20% populacji może cierpieć na nerwice. Do najważniejszych przyczyn zaburzeń nerwicowych można zakwalifikować:

  • czynniki biologiczne, na przykład temperament lub osobowość,
  • czynniki sytuacyjne, w tym nadmiar obowiązków, stres w życiu codziennym i rodzinnym,
  • przeżycia traumatyczne w życiu. 

Zgodnie z opinią badaczy, za pojawienie się nerwicy w 30% odpowiadają czynniki genetyczne, a w 70% środowiskowe.

Objawy nerwicy zależą od jej konkretnego rodzaju oraz od specyfiki pacjenta. Można uznać, że do najczęściej występujących symptomów należą:

  • lęk uogólniony, pojawiający się w różnych sytuacjach, występujący w formie przewlekłej, przy czym czasami zdarza się, że lęk nasila się po spożyciu alkoholu lub w sytuacji pojawienia się depresji,
  • ciągłe zmęczenie, problemy z koncentracją uwagi, 
  • trudności z zasypianiem, przebudzanie się w nocy lub nad ranem,
  • zaburzenia emocjonalne, na przykład ciągłe zamartwianie się, labilność emocjonalna, apatia, wewnętrzne napięcie, poczucie złości i irytacji. 

W sytuacji, gdy zauważasz u siebie takie objawy, zgłoś się do specjalisty, na przykład tutaj: https://zanetamikolajczyk.com/

Nerwica - zaburzenia niepsychotyczne. Objawy, leczenie, psychoterapia
Nerwica – zaburzenia niepsychotyczne. Objawy, leczenie, psychoterapia

Nerwica a bóle w klatce piersiowej, rozrywanie, pulsowanie oka, kłucie serca. Nerwica od strony medycznej. 

W nerwicy stosunkowo często występują objawy somatyczne, które czasami sprawiają, że chory martwi się o swoje zdrowie. Do ważnych symptomów fizycznych, od strony medycznej, można zakwalifikować:

  • bóle w klatce piersiowej, kłucie serca,
  • problemy z oddychaniem, 
  • pulsowanie oka lub powieki,
  • nerwicowe bóle głowy, migreny,
  • zawroty głowy,
  • bóle brzucha,
  • poczucie roztrzęsionych mięśni wewnątrz ciała,
  • suchość w ustach i obfite pocenie się,
  • możliwość pojawienia się niedowładu ciała lub ciąży urojonej. 

W sytuacji, gdy objawy somatyczne nasilają się, osoba z nerwicą może mieć poczucie, że choruje na poważną chorobę. W ten sposób pojawia się błędne koło, które prowadzi do jeszcze większego nasilenia objawów nerwicowych. 

Na czym polega i ile trwa psychoterapia?

Nerwica to zaburzenie, które można leczyć przede wszystkim przy pomocy psychoterapii, czyli psychologicznej metody oddziaływania, której celem jest zmiana dotychczasowych przekonań i zachowań. Psychoterapia to ważna metoda, o której więcej można przeczytać na stronie: https://zanetamikolajczyk.com/psychoterapia-forma-zaawansowanego-rozwoju/

Warto wiedzieć o tym, że psychoterapia występuje w wielu nurtach, a jednym z popularniejszych jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Psychoterapia może być formą krótko- lub długoterminową. Każdy proces terapeutyczny charakteryzuje się innym przebiegiem i zależy od specyfiki zaburzenia oraz samego pacjenta. Czas trwania terapii jest problemem złożonym, ponieważ pacjenci w różny sposób reagują na działania ze strony specjalisty. Można uznać, że psychoterapia zwykle trwa od kilku miesięcy do kilku lat, jednak już po kilku spotkaniach z psychoterapeutą można zauważyć poprawę. Zwykle proces leczenia jest szybszy w sytuacji, gdy pacjent dodatkowo przyjmuje leki. 

Jak rozmawiać podczas psychoterapii? Czy ona naprawdę działa?

Psychoterapeuta chce zrozumieć swojego pacjenta jak najlepiej i robi wszystko, aby mu pomóc. Warto wiedzieć o tym, że w trakcie pierwszego spotkania między terapeutą i pacjentem zawierany jest kontrakt psychoterapeutyczny, czyli umowa między tymi dwiema osoba, w której określane są warunki współpracy, cele oraz metody działania i częstość spotkań. To psychoterapeuta powinien zadbać o to, aby pacjent poczuł się bezpiecznie i komfortowo, ponieważ tylko w ten sposób możliwa będzie szczera rozmowa. Terapeuta stara się także stworzyć atmosferę akceptacji oraz zadawać różne pytania naprowadzające. Psychoterapeuta może zaproponować różne ćwiczenia i metody, które umożliwią pacjentowi jak najszybsze dojście do celu.

W przypadku nerwicy psychoterapia polega na zmniejszeniu lęków, a także zmianie podejścia pacjenta do życia codziennego. Należy zaznaczyć, że psychoterapia jest skuteczną formą oddziaływania, jednak tylko wtedy, gdy pacjent ma motywację do zmiany, przychodzi regularnie do specjalisty i naprawdę jest chętny do współpracy. Skuteczność psychoterapii została udowodniona w kontekście zaburzeń lękowych, a więc nerwicy. Właśnie dlatego w sytuacji, gdy pojawiają się objawy nerwicy, warto zdecydować się na wizytę u renomowanego specjalisty i w ten sposób zmienić swoje codzienne funkcjonowanie na lepsze. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *