W jakich sytuacjach i gdzie szukać pomocy polskiego psychoterapeuty w Niemczech?
Psychoterapia po polsku
Kiedy masz kaszel, idziesz do lekarza rodzinnego, kiedy skręcisz kostkę, umawiasz się do ortopedy, a kiedy pojawiają się problemy trawienne, składasz wizytę gastrologowi. Dbanie o swój stan zdrowia jest z reguły dość naturalnym zachowaniem człowieka. Wiele osób zapomina jednak, że zasada ta nie dotyczy wyłącznie cielesności. Psychika ludzka jest niezwykle złożona i ona również miewa problemy. Wizyta u psychologa to pierwszy krok do tego, by poradzić sobie z licznymi trudnościami m.in. z żałobą, nałogiem, zwalczyć złe samopoczucie, niską samoocenę, problemy z nawiązywaniem kontaktów, kryzys małżeński, samotność, a nawet bezsenność. Decyzja o odbyciu takiej wizyty nie jest jednak łatwa w przypadku osób mieszkających w obcym kraju. Nawet dobra znajomość języka może nie być wystarczająca do tego, by dobrze wyrazić swoje uczucia, szczególnie te najgłębiej skrywane. Psychoterapia po polsku w Niemczech to doskonały sposób na to, by znaleźć rozwiązanie swoich problemów poza granicami swojej ojczyzny.
Dla kogo psychoterapeuta w Berlinie?
Polski psycholog w Niemczech to przede wszystkim pomoc dla wszystkich rodaków, którzy zmagają się z trudnościami emocjonalnymi. W przypadku imigrantów bardzo często są to kłopoty rodzinne, partnerskie, wychowawcze, związane z przemocą, uzależnieniem od alkoholu, ale również kłopoty zawodowe i towarzyskie. Do polskiego psychoterapeuty w Berlinie zgłaszają się osoby, które źle znoszą mieszkanie nie obczyźnie, nie umieją nawiązywać znajomości, brak im bliskich lub czują, że są potrzebni tym w pozostawionym w Polsce.
Dobry psychoterapeuta w Niemczech pomaga także osiągnąć rozwój osobisty, podbudować poczucie własnej wartości, uwierzyć w siebie i sięgnąć po marzenia. Terapia pozwala często zrozumieć samego siebie, swoje potrzeby, a także źródła ewentualnych blokad. Nierzadko ich pochodzenie sięga dzieciństwa. Dorosły człowiek, który wychowywał się w rozbitej rodzinie, z problemem alkoholowym lub przemocą, tylko pozornie „wyszedł z tego cało”. W wielu przypadkach głębokie rany są skrywane pod uśmiechem i uporządkowanym życiem. Tylko dobry psychoterapeuta będzie w stanie pomóc takiej osobie, uporać się z duchami przeszłości. Niestety mają one ogromny wpływ na sposób odbierania rzeczywistości i siebie. Sposób, w jaki postrzegamy samych siebie, jest podstawą do tego, jak postrzegają nas inni. Jeśli nie szanujesz siebie, nie oczekuj, że otoczenie będzie to robić. Psycholog pomoże Ci podbudować samoocenę.
Terapia w Berlinie — pomoc dla młodzieży
Wiek dojrzewania jest trudny zarówno dla samego nastolatka, jak i jego bliskich. Przeobrażenie się z dziecka w osobę dorosłą wymaga zaakceptowania zmian fizycznych, psychicznych, a także przystosowania się do nowych okoliczności. Proces ten jest znacznie trudniejszy na obczyźnie. Dzieci, które urodziły się już w Niemczech lub przyjechały tu bardzo wcześnie, dość szybko się adaptują. W przypadku gdy przeprowadzka miała miejsce w późniejszym wieku, może ona potęgować poczucie niezrozumienia, osamotnienia, a także utrudnia odnalezienie własnej tożsamości. Terapia w Berlinie prowadzona przez polskiego specjalistę, w ojczystym języku ułatwi młodemu człowiekowi przejście przez ten niezwykle trudny w życiu okres. Regularne spotkania pozwolą również poprawić relacje rodzinne, pozbawić je wyrzutów, wzajemnego żalu i oskarżeń.
Kiedy iść z nastolatkiem do psychologa? Gdy odmawia chodzenia do szkoły, ma problemy z nawiązywaniem relacji rówieśniczych, regularnie sięga po używki, wykazuje zaburzenia odżywiania, staje się wycofany, trudno do niego dotrzeć, cierpi na bezsenność, wykazuje zachowania agresywne lub autoagresywne.
Czasem nastolatek zgłasza swoje problemy rodzicom, lecz ci uważają, że „to minie”, a wizyta u psychologa jest wyłącznie dla osób chorych umysłowo. Ignorowanie pierwszych objawów może prowadzić do bardzo poważnych komplikacji, a nawet prób samobójczych, dlatego nigdy nie wolno zostawiać dziecka bez wsparcia. Terapia w Berlinie w języku polskim pomoże nastolatkowi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dwujęzyczny psycholog to czasem również jedyny ratunek dla rodzin, w których dziecko preferuje komunikację po niemiecku, a rodzice po polsku i wspólne spotkanie może przebiegać w sposób dla wszystkich zrozumiały.
Pomoc polskiego psychoterapeuty w Niemczech — gdzie jej szukać?
Aby uzyskać skuteczne wsparcie psychologiczne, konieczne jest wybranie doświadczonego terapeuty o wysokich kwalifikacjach. Tylko taki jest w stanie właściwie pokierować rozmową, wniknąć w problem, dobrać odpowiednią terapię i przeprowadzić ją.
Rzetelny specjalista posiada wykształcenie wyższe kierunkowe, a także udokumentowaną praktykę. Zanim umówisz się do polskiego psychoterapeuty w Niemczech, sprawdź jego kwalifikacje i upewnij się, że takie przypadki jak Twój nie są mu obce. Żaneta Mikołajczyk to certyfikowana psychoterapeutka o licznych osiągnięciach. Zdobywała wykształcenie w Polsce, a następnie w Niemczech. Prowadzi terapie w Berlinie w obu językach. Jest wsparciem dla rodaków mieszkających na obczyźnie, a także ich młodszych i starszych dzieci. Wszyscy ci, którzy nie mogą dojechać do gabinetu osobiście, mogą odbyć spotkanie online.
Jeżeli czujesz, że Twoje problemy zaczynają Cię przerastać, nie radzisz sobie z nimi, skontaktuj się z psychologiem, który pomoże Ci odzyskać równowagę i cieszyć się życiem.